Ladataan Tapahtumat

« Kaikki Tapahtumat

KLASSIKOITA JA UUTUUKSIA

20 helmikuun @ 18:00 - 20:00

KLASSIKOITA JA UUTUUKSIA

to 20.2.2025 klo 18, Mikaeli

Joonas Pitkänen, kapellimestari (joonaspitkanen.com)
Janne Oksanen
, piano (janneoksanen.com)

Ludwig van Beethoven: Cavatina B-duuri jousikvartetosta nro 13 (sov. Joonas Pitkänen)
Alex Halme: Pianokonsertto (kantaesitys)
Franz Schubert: Jousikvartetto ”Tyttö ja kuolema” (sov. Gustav Mahler)

Mikkelissä syntynyt kapellimestari Joonas Pitkänen palaa orkesterin eteen erittäin mielenkiintoisen ohjelman kanssa. Luvassa on sekä ennen kuulematonta musiikkia, että jousiorkesterikirjallisuuden dramaattinen klassikkoteos.

Beethovenin musiikki on harvinaista herkkua meille jousiorkesterimusiikin ystäville, sillä säveltäjämestari ei säveltänyt yhtään varsinaista jousiorkesteriteosta. Jousikvartettoja on sen sijaan sovitettu jousiorkesteria varten ja näin on toiminut myös Joonas Pitkänen sovittaessaan Jousikvarteton nro 13 viidennen osan Cavatina alkusoitoksi tähän konserttikokonaisuuteen.

Solistinumerona kuullaan suomalainen kantaesitys säveltäjä Alex Halmeelta. Vuonna 2022 Lasten ja nuorten Uuno Klami -sävellyskilpailun finaalissa kuultiin tuolloin 19-vuotiaan Halmeen Vivace pianolle ja jousiorkesterille. Teos on nyt täydennetty kokonaiseksi pianokonsertoksi ja Mikkelin kaupunginorkesterilla on kunnia kantaesittää teos. Pianosolistina toimii Janne Oksanen, joka myös kantaesitti Halmen edellämainitun Vivace-teoksen.

Konsertin tunteikas päätösnumero on Franz Schubertin jousikvartetto, jonka on jousiorkesterille sovittanut itse Gustav Mahler. Schubert tiesi sairastavansa tautia, josta ei ollut suurtakaan toivoa parantua ja alkoi kärsiä pahoista masennuskausista. Tämä ei voinut olla heijastumatta myöskään hänen musiikkiinsa ja mitä suurimmassa määrin vuonna 1824 sävellettyyn d-molli jousikvartettoon. Sen toinen osa sisältää viisi muunnelmaa melodiasta, joka on peräisin Schubertin vuonna 1817 säveltämästä yksinlaulusta Der Tod und das Mädchen (Tyttö ja kuolema). Laulussa melodia soi kohdassa, jossa runoilija Matthias Claudius antaa kuoleman sanoa: ”Anna kätesi, kaunis tyttö. Olen ystäväsi, en ole tullut rankaisemaan. Sylissäni saat levätä suloisesti.”

OSTA LIPUT TÄÄLTÄ

LIPUT: 27 € / 25 € / 10 €
HINTA S-ETUKORTILLA: 24 € / 22 € / 8 €

TAITEILIJAVARTTI klo 17.30 Mikaelin lämpiössä

Tiedot

Päivämäärä:
20 helmikuun
Aika:
18:00 - 20:00

Järjestäjä

Mikkelin kaupunginorkesteri

Tapahtumapaikka

Mikaeli
Sointukatu 1
Mikkeli,
+ Google Map